تبلیغات
کتابخانه آموزشگاهی

کتابخانه آموزشگاهی
عنصری از عناصر آموزشی و اهرم پیشرفت مدرسه 
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ چیست؟

کتابخانه نهادى است اجتماعى که با گروه‏هاى اجتماعى مختلف سروکار دارد، بنابراین بر اساس جامعه استفاده ‏کننده، انواع گوناگونى دارد و از اهداف، وظایف و تشکیلات خاصى برخوردار است.جامعه دانش‏ آموزى از نخستین سال دبستان تا آخرین سال دبیرستان به کتابخانه ‏اى مجهز نیاز دارد تا روحیه پژوهش و مطالعه فردى در آنها ایجاد شود.عادت به مطالعه باید از دوران طفولیت و کودکى در فرد ایجاد شود.کتابخانه ‏ها باید علاوه بر آموزش شیوه مطالعه فکر کودک را پرورش دهند و به گونه‏ اى برنامه ‏ریزى کنند که آگاهى ‏هاى لازم را در تمام مسائل اجتماعى کسب کند، زیرا کودک باید با احساس مسئولیت، شناخت کافى نسبت به واقعیت‏ها و پذیرش آنها، بتواند حرکتى سازنده در جامعه داشته باشد.

امروزه کتابخانه‏ هاى آموزشگاهى ضمن وابستگى به نظام آموزشى از اهمیت خاصى در آموزش نوین برخوردارند.آموزش یک بعدى که فقط به حفظ و یادگیرى چند کتاب درسى محدود شود نمى ‏تواند کمک چندان مؤثرى باشد.امروزه هیچ برنامه آموزشى کامل شمرده نمى‏ شود مگر اینکه علاوه بر مطالعه کتاب‏هاى درسى حاوى برنامه ‏ریزى مناسب براى استفاده دانش ‏آموزان از مجموعه‏ هاى غیردرسى نیز باشد.


کتابخانه ‏هاى آموزشگاهى نقش حیاتى در آموزش دارند و در حقیقت این کتابخانه‏ ها باید به عنوان آزمایشگاه یادگیرى تلقى شوند و همگام با پیشرفت‏هاى قرن بیستم پویایى داشته باشند.البته علاقه و کشش به هر کارى، از جمله مطالعه باید از سن کودکى و نوجوانى  شود، چه اگر در این رسالت مهم کوتاهى شود، جبران مافات غیرممکن خواهد بود.مثلى معروف مى ‏گوید:نوابغ افرادى هستند که حافظه ایام کودکى خود را حفظ کرده ‏اند.اهمیت آموزش در سن خردسالى و به کار بستن و ادامه آن در سنین بالاتر موضوعى است که پیامبر اکرم(ص)توصیه فرموده ‏اند: اطلب العلم المهد الى اللحد(زگهواره تا گور دانش بجوى (

اصولا کتابخانه‏ اى که در اطاق مدیر مدرسه تربیتى وعضو هیئت علمى گروه کتابدارى دانشکده علوم تربیتى و روانشناسى دانشگاه تبریزبه طورى که حتى دسترسى به کلید آن نیز میسر نباشد، نمى ‏توان کتابخانه تلقى کرد.کتابخانه مدرسه محلى است که کتاب‏هاى مورد نیاز دانش‏ آموزان به سادگى در دسترس آنها قرار بگیرد و از این طریق عشق به مطالعه و یادگیرى را به وجود آنان القا کند.

امروزه آموزش، به شکل یک خط مستقیم که در یک طرف آن معلم و در طرف دیگر آن دانش‏ آموز قرار گرفته باشد معنى ندارد، بلکه آموزش به شکل مثلثى است که رئوس آن را دانش‏ آموز، معلم و کتابخانه تشکیل مى ‏دهند و براى بررسى در مورد نحوه کار هر رأس، لازم است فعالیت ‏و روش‏هاى دو رأس دیگر در ارتباط تعاملى مطالعه شود.به راستى که جمله انقلاب آموزشى را باید از کتابخانه شروع کردبا معنى و پرمحتوا است.امروزه تأکید بیشتر بر خودآموزى دانش‏ آموزان است تا آموزش آنها و به همین دلیل است که کتابخانه‏ هاى مدارس، مراکز آموزشى محسوب مى‏شوند.

تعریف

کتابخانه مدرسه یا کتابخانه آموزشگاهى مجموعه‏ اى از کتاب‏هاى مناسب است که در آموزش و پرورش نقش سازنده، فعال و مکمل دارد.

در تعریف دیگرى از کتابخانه آموزشگاهى آمده است:مکانى است در مدرسه که مجموعه‏ اى از کتاب‏هاى تنظیم ‏شده براى استفاده شاگردان و معلمان در آن قرار دارد و به وسیله یک کتابدار یا معلم کتابدار اداره مى‏شود.

اهداف

1.شرکت مؤثر در برنامه‏ هاى آموزشى مدرسه و تهیه منابعى که مکمل مواد درسى باشد و آموزش عمیق را موجب شود و همچنین همکارى در تنظیم برنامه درسى یا هم فکرى در تجدیدنظر آن؛

2.تهیه مجموع ه‏اى مناسب از کتاب‏هاى خواندنى در زمینه‏ هاى گوناگون علوم، ادبیات، تاریخ و جغرافیا، هنر، ادیان، علوم اجتماعى و جز آن.این مجموعه باید با توجه به استعدادها، علایق و نیازهاى خاص دانش ‏آموزان هر مدرسه انتخاب شود؛

3.همکارى با معلمان در تشویق و ترغیب دانش‏ آموزان به مطالعه، ایجاد و پرورش عادت به مطالعه و بالا بردن مهارت خواندن در آنها؛

4.آشنا کردن دانش ‏آموزان با نحوه استفاده از کتابخانه و راهنمایى آنان به انتخاب مواد مناسب و جوابگویى به سؤالات آنها؛

5.همکارى نزدیک با کتابخانه‏ هاى عمومى و آشنا کردن دانش‏ آموزان با این کتابخانه ‏ها؛

6.تشکیل جلسات قصه‏ گویى، شعرخوانى، اجراى نمایش، تهیه روزنامه‏ هاى دیوارى و دیگر فعالیت‏هاى فوق برنامه

انواع کتابخانه آموزشگاهى

کتابخانه ‏هاى پیش‏ دبستانى

هدف این قبیل کتابخانه‏ ها پرورش فکر کودکان خردسال و آماده کردن ذهن آنان براى استفاده از کتاب‏هاى دوره ابتدایى است.البته نخستین گام در جهت ایجاد علاقه به کتاب و کتابخوانى در کودک در خانه برداشته مى‏شود.کودک در کنار والدین خود به ویژه ما در رابطه آشنایى، دوستى و علاقه با کتاب برقرار مى ‏کند.این کار را حتى با تهیه یک کتاب مى ‏توان آغاز کرد و سپس به گسترش آن پرداخت.همچنان که بانک و (کتابخانه‏ هاى خانگى کودکان)توسط مادران ژاپنى به وجود آمد و هم اکنون با قدمتى بیش از 60 سال به ترویج کتابخوانى در میان کودکان ژاپنى مى ‏پردازد.

معمولا کتاب‏هاى این کتابخانه‏ ها مصور و رنگى‏ اند و بیشتر از تصاویر طبیعت و حیوانات تشیکل شده ‏اند تا توجه کودک را بیشتر جلب کنند.کودک در این سن فقط به ورق زدن و احیانا یافتن رابطه میان تصاویر مى‏ پردازد و نباید او را وادار به خواندن کرد ولو اینکه خیلى ساده باشد، مگر اینکه کودک خود علاقه نشان دهد.استفاده از فلیم‏هاى کارتون، وسایل بازى و حتى زمین بازى که وسایل آن جنبه آموزشى داشته باشد، کمک مؤثرى به تحقق هدف این قبیل کتابخانه‏ ها خواهد بود.محل نشستن و بازى کودک باید راحت باشد و در صورت امکان، صندلى‏ ها به شکل‏ هاى جالب ساخته شود. کودک ممکن است در هنگام ورق زدن یا تماشاى فیلم یا کارتون خسته شود و به خواب رود و یا احیانا گریه کند، در این صورت نباید مورد سرزنش و ملامت قرار گیرد، زیرا یکى از شرایط اولیه تحقق هدف این قبیل کتابخانه‏ ها، ایجاد فضایى کاملا آزاد و راحت براى کودکان است.

کتابخانه‏هاى مدارس

کتابخانه‏ هاى مدارس ابتدایى با توجه به وضعیت سنى و بدنى کودکان و علاقه آنها به یافتن پاسخ سؤالات بى ‏پایانشان، شاید از مهم‏ترین انواع کتابخانه‏ ها باشد.این کتابخانه‏ ها به عنوان مکمل برنامه ‏هاى آموزشى اهمیت به سزایى در امر تعلیم و تربیت دارند. دانش ‏آموز در مدرسه مى‏ آموزد که چگونه بخواند، ولى کتابخانه‏ به او یاد مى‏ دهد خواندن را به حکم نیازهاى تربیتى، شخصیتى و حرفه‏اى دوست بدارد. کتابخانه‏ هاى مدارس ابتدایى به دانش ‏آموزان کمک مى‏ کنند تا مطالعه صحیح و خودآموزى را بیاموزند و آموزش را به طور پیوسته ادامه دهند.کتابخانه عمومى هر قدر هم وسیع و مجهز باشد باز نمى‏ تواند براى کودک جاى کتابخانه مدرسه را بگیرد، زیرا کتابخانه مدرسه در صورت تجهیز، نظام‏مند بودن و برخوردارى از همکارى کتابداران آگاه و فعال، جهان‏بینى و رشد عاطفى و فکرى دانش‏ آموزان را پرورش مى‏ دهد و ضمن ایجاد عادت به مطالعه و آموزش روش درست ‏خوانى، وى را براى استفاده از سایر کتابخانه ‏ها در مقاطع مختلف تحصیلى و ز ندگى آماده مى‏کند.در واقع به کمک کتابخانه مدارس مى ‏توان بهتر خواندن، بیشتر خواندن و ذوق مطالعه در دانش‏ آموزان را پایه ‏گذارى کرد.

در این کتابخانه‏ ها ضرورى است انواع بسته ‏هاى آموزشى و کمک درسى به همراه فیلم و نوار وجود داشته باشند.در بعضى مواقع مى ‏توان از پوسترهایى که موضوعشان ساده و جالب است، نیز استفاده کرد.براى ترغیب کودکان به استفاده از کتابخانه، مى‏ توان از انواع بازى‏هاى مناسب، به خصوص اسباب بازى‏ هاى علمى و فنى که باعث شکوفایى استعداد کودکان مى‏شود و آنها را به کشف و تفکر وا مى‏دارد، بهره برد.علاوه بر کتابخانه مرکزى مدرسه، بهتر است در کلاس‏ها نیز قفسه‏اى براى استقرار چندین جلد کتاب به منظور استفاده معلمان قرار داده شود.

کتابخانه‏ هاى مدارس راهنمایى

هدف این کتابخانه‏ ها کمک به تقویت دروس و بالا بردن اطلاعات عمومى دانش‏ آموزان است.محدودکردن آنها به کتاب‏هاى درسى و دور نگهداشتن آنها از مسائل جنبى، امرى اشتباه و خطایى نابخشودنى است. در این کتابخانه ‏ها باید کتاب‏هاى تاریخى و علوم به زبان ساده و در خور فهم دانش ‏آموزان وجود داشته باشد تا عطش آنان به مطالعه و تفحص بیشتر، در محیط مدرسه و اجتماع رفع شود.

منابع

کتابخانه‏ هاى مدارس، موظف به تهیه مجموعه‏ اى مناسب از مواد چاپى و غیرچاپى هستند.البته انتخاب مجموعه‏ هاى متعادل براى برنامه آموزشى بى ‏شک به زمان نیاز دارد.کتابداران باید از پیشنهادهاى کادر آموزشى براى معرفى کتاب‏ها و مجلات استفاده کنند. مجموع پیشنهادها، به کتابداران در انتخاب بهترین مواد براى مجموعه، کمک خواهد کرد.مجموعه اولیه اغلب کتابخانه‏ هاى مدارس را کتاب‏هاى اهدایى تشکیل مى‏ دهند.البته این امر بهتر از نداشتن کتاب در مراحل اولیه است، ولى به محض افزایش بودجه و رشد مجموعه، به منظور تأمین مجموعه‏  اى متعادل باید کتاب‏هاى کتابخانه را با دقت کافى، وجین کرد.

کتاب‏هاى داستان

براى انتخاب کتاب‏هاى داستان مسئولان گزینش کتاب در کتابخانه‏ هاى مدارس باید اطلاعات کافى در زمینه ادبیات کودکان داشته باشند.انتخاب این نوع کتاب‏ها مشکل ‏تر از انتخاب کتاب براى بزرگسالان است. کتاب‏هاى داستان علاوه بر اینکه اوقات فراغت دانش‏ آموزان را پر مى ‏کنند، اطلاعات وسیعى نیز در زمینه‏ هاى مختلف به آنها مى‏ دهند.

کتاب‏هاى غیرداستان

آثار غیرداستانى، تکمیل‏ کننده برنامه درسى دانش ‏آموزان است و همه موضوعات علمى، فنى و ادبى را شامل مى‏ شود و مى‏ تواند نیاز تمام دانش ‏آ موزان را برآورده کند.

منابع مرجع

کتاب‏هاى مرجع که اطلاعات کلى از مبحث مورد نظر را به دست مى‏دهند و اغلب براى پاسخگویى به سؤالات خاصى تهیه مى‏شوند، معمولا امانت داده نمى‏ شوند، لذا هر کتابخانه با توجه به امکانات خود، باید مجموعه‏اى از کتاب‏هاى مرجع را فراهم آورد که عبارتند از:دایرة المعارف‏ها، فرهنگ‏ها، سالنامه‏ ها، دستنامه‏ ها، رهنماها، سرگذشتنامه‏ ها، منابع جغرافیایى و بالاخره آن دسته از منابعى که خود اطلاعاتى در اختیار خوانندگان قرار نمى‏ دهند، بلکه کلید هستند براى دستیابى به سایر منابع اطلاعاتى مانند:نمایه‏ ها، چکیده‏ ها و کتابشناسى‏ ها.

نشریات ادوارى

نشریات ادوارى، اطلاعات بسیار روزآمدى را درباره حوادث و رخ‏دادهاى مختلف در اختیار دانش‏ آموزان قرار مى‏ دهند.این نوع مواد، در واقع مکمل مواد عمومى کتابخانه هستند و کاملا اوقات فراغت دانش‏ آموزان را پر مى‏ کنند، متاسفانه به علت هزینه و مشکلات مدیریت با وجود اهمیت نشریات ادوارى در بسیارى از کتابخانه‏ هاى مدارس به تهیه و گردآورى آن‏ها نمى‏ پردازند.

مواد دیدارى-شنیدارى

امروزه در بسیارى از کتابخانه‏ هاى مدارس، علاوه بر مواد چاپى به گردآورى مواد غیرچاپى به شکل‏هاى مختلف نیز مى‏ پردازند.بسیارى از استانداردها و خط مشى‏ هاى انتخاب براى خرید مواد چاپى در مورد مواد غیرچاپى نیز صدق مى‏ کند.هر یک از این مواد، هدف و نقش خاصى را در آموزش ایفا مى‏ کند.مهمترین آنها عبارتند از:شفاف برگه‏ ها  ، فیلم، فیلم استریپ، نوار ویدئو، عکس، مواد گرافیکى، مجموعه‏ هاى چندرسانه‏ اى و مواد دیدارى-شنیدارى.باید قبل از تهیه این مواد، تا حد امکان کیفیت فنى و محتوایى آنها مطالعه و بررسى شود.کتابشناسى‏ هاى معتبرى در زمینه گزینش مواد غیرچاپى وجود دارد که باید قبل از انتخاب به آنها مراجعه کرد.

بریده ‏هاى نشریات

بریده ‏هاى نشریات و جزوات در کتابخانه‏ هاى مدارس ابتدایى و راهنمایى بسیار حائز اهمیت است. اگر چه این کار وقت‏گیر است، اما چون اطلاعات جدیدى را ارائه مى‏کند مفید به نظر مى‏ رسد.براى این منظور مى‏توان از کمک دانش ‏آموزان سود جست.

ساختمان کتابخانه‏ هاى مدارس

اغلب کتابخانه‏ هاى مدارس در ایران، به منظور کتابخانه طراحى نشده‏ اند، ممکن است یک کلاس درس با چند قفسه کتاب و یا قسمتى از یک آزمایشگاه و مکان‏هاى مشابه دیگر این کتابخانه را تشکیل دهند. به ندرت مى ‏توان مدرسه‏ اى یافت که داراى کتابخانه مجهزى باشد.براى ایجاد ساختمان کتابخانه در مدارس، باید یک کمیته طراح، متشکل از اعضاى مدیریت مدرسه، کادر آموزشى، کتابدار متخصص و در صورت امکان نماینده اولیا و مربیان مدرسه تشکیل شود تا تسهیلات لازم براى ایجاد ارتباط با برنامه ‏هاى آموزشى مدرسه را تعیین کند.کمیته منتخب باید بتواند پاسخگوى سؤالات زیر باشد:

1.اهداف و برنامه‏ هاى مدون مدرسه چیست؟

2.شیوه برنامه‏ هاى آموزشى مدرسه چگونه است؟

3.کمیت و کیفیت تحصیل دانش‏ آموزانى که از خدمات کتابخانه بهره‏ مند مى‏شوند، چگونه است؟

4.آیا به غیر از دانش ‏آموزان مدرسه، افراد دیگرى نیز مى ‏توانند از خدمات کتابخانه استفاده کنند؟

5.آیا طرح و نقشه مدرسه بر موقعیت و نوع تسهیلات کتابخانه تأثیر دارد؟

6.از چه نوع مواد غیرچاپى استفاده مى‏شود

تجیزات لازم براى این کتابخانه ‏ها عبارتند از: پیشخوان کتاب، برگه‏دان، انواع میز و صندلى‏ هاى استاندارد، میز جهت کارکنان، چرخ کتاب، قفسه مخصوص نگهدارى نقشه‏ ها و اطلس‏ها، قفسه‏ هاى نشریات ادوارى، قفسه کتاب، وسایل مربوط به مواد غیرچاپى و بالاخره قفسه‏ هاى مخصوص نگهدارى از وسایل کتابخانه.

دستگاه تکثیر

این دستگاه وسیله بسیار مفیدى در کتابخانه‏ هاى مدارس به حساب مى‏ آید.به هنگام استقرار دستگاه تکثیر، مسئله حق مؤلف را باید در نظر گرفت.اگر چه دانش‏ آموزان از این دستگاه به منظور کپى کردن تک صفحه و یادداشت‏هاى سایران استفاده مى‏ کنند، ولى همواره امکان تخطى از قانون حق مؤلف وجود دارد. البته مى‏توان در کتابخانه‏ ها از راهنمایى مسئل دستگاه تکثیر، در جهت آگاه ساختن دانش‏ آموزان به قوانین حق مؤلف بهره گرفت.همچنین مى‏ توان از خدمات مسئول کتابخانه براى تهیه کپى براى دانش‏ آموزان استفاده کرد و یا به طور کلى تمام مواردى را که باید از آنها کپى شود، کنترل کرد.

فهرست‏نویسى و رده‏ بندى

فهرست‏نویسى کتاب‏هاى کتابخانه‏ هاى مدارس باید طبق یک شیوه خاص و قواعد بین المللى انجام شود، اما برخلاف کتابخانه‏ هاى دانشگاهى و دیگر کتابخانه‏ ها باید تا حد امکان ساده باشد تا براى خوانندگان کم سن و سال کتابخانه مناسب باشد و به راحتى مورد استفاده قرار گیرد.امروزه در کتابخانه‏ هاى مدارس نیز مانند سایر کتابخانه‏ ها براى فهرست‏نویسى از برگه‏ هاى 5/7*5/12 سانتیمتر استفاده مى‏ شود و مشخصاتى از قبیل نام پدیدآورندگان، عنوان کتاب، نام مترجم، ویراستار و سایر همکاران نویسنده، شماره چاپ یا ویرایش، محل انتشار، نام ناشر، تاریخ انتشار و مشخصات ظاهرى کتاب از قبیل تعداد صفحات یا جلدها، شرح تصاویر کتاب و قطع کتاب در آن ثبت مى‏شود.در قسمت تحلیلى برگه نیز اطلاعاتى درباره موضوع کتاب و شناسه‏ هاى اضافى آن آورده مى‏ شود.براى تنظیم مرتب کتاب‏ها در قفسه‏ ها و مخصوصا قرار دادن کتاب‏هاى هم موضوع در کنار هم باید از جداول مخصوص رده‏ بندى کتاب استفاده کرد.در بیشتر کتابخانه‏ هاى مدارس کشور ما به علت نبود کتابدار مخصوص، براى تنظیم مواد کتابخانه در قفسه‏ ها از شماره ثبت کتاب استفاده مى‏ کنند که این مسئله باعث پراکندگى موضوعى مى‏ شود.در این کتابخانه‏ ها با توجه به تعداد کم مجموعه بهتر است از روش رده ‏بندى دهدهى دیویى استفاده شود.در حال حاضر در کشورهاى پیشرفته براى ارائه خدمات مختلف در کتابخانه‏ هاى مدارس از رایانه نیز استفاده مى‏ شود و کودکان مى‏ توانند از طریق دستیابى به اطلاعات رایانه‏ اى، به راحتى از کتاب مورد نظر خود استفاده کنند.

کارکنان

در کتابخانه‏  هاى مدارس کشورما براى کار کتابدارى از خدمات بعضى از معلمان، به ویژه مربیان پرورشى استفاده مى‏شود.در صورتى که اصولا باید کتابداران حائز شرایط و ورزیده در کتابخانه‏ ها انجام وظیفه کنند. گاهى مى‏ توان از خدمات کارآموزان کتابدارى مؤسسات آموزشى استفاده کرد.به هر حال چنانچه افراد غیرکتابدار در این نوع کتابخانه‏ ها به کار گمارده شوند، در حقیقت نخواهند توانست کمک چندان مؤثرى به پیشرفت و تکمیل برنامه‏ هاى آموزشى مدرسه بکنند.

آموزش استفاده از کتابخانه

در تمام مدارس شیوه استفاده و بهره‏ گیرى از کتابخانه باید یکى از دروس اصلى باشد و به کلیه دانش‏ آموزان آموزش داده شود و آنان را براى مطالعات مستقل آماده کند.در بعضى از مدارس کتابداران مسئول این آموزش هستند و بدین منظور برنامه کاملى را در آغاز سال تحصیلى ترتیب مى‏ دهند.البته ممکن است این برنامه توسط افراد دیگرى به صورت بازدید چند ساعته ترتیب داده شود.به هر حال تمام مدارس باید آشنایى با کتابخانه را مهم بشمارند.چنانچه دانش‏ آموزان بخواهند در حد مطلوب از کتابخانه استفاده کنند، باید رابطه خوبى با کتابداران برقرار نمایند.از دانش‏ آموزان مى‏ توان در انجام کارهاى غیرتخصصى کتابخانه استفاده کرد.

انجمن بین المللى کتابداران مدارس

این انجمن به منظور توسعه کتابخانه‏ ها در مدارس، تقویت مدیریت و ایجاد فرصت براى تشکیل نشست‏هاى کتابداران تشکیل شده است.اهداف آن عبارتند از:1)تشویق به گسترش کتابخانه‏ ها در مدارس و تنظیم برنامه‏ هاى آنها؛2)گسترش آماده‏ سازى کتابخانه‏ هاى مدارس؛3)ایجاد همکارى میان کتابداران مدارس در تمام کشور، به انضمام برقرار نظام امانت بین کتابخانه‏ اى و مبادله مواد؛4)تشویق به غنى کردن مجموعه کتابخانه‏ هاى مدارس؛5)هماهنگ‏ سازى فعالیت همایش‏ها و سایر طرح‏ها در زمینه کتابداران مدارس. قدیمى‏ترین انجمن کتابداران مدارس در سال 1937 تشکیل شده است و اکنون مرکز آن در لندن قرار دارد. کتابخانه‏ هاى مدارس در ایران نیز جهت پیشبرد اهداف خود و حل مشکلات کتابخانه‏ ها و کتابداران در سطح کشور، باید اقدام به تاسیس انجمن کتابداران مدارس بکنند و با برگزارى نشست‏ها و انتشار نشریات،  اطلاعات جدید را در اختیار کتابداران مدارس قرار دهند و سعى در حل مشکلات آنها داشته باشند.

نتیجه‏ گیرى

امروزه در امر آموزش، تاکید برخودآموزى بیش از نقش معلم است، زیرا در نتیجه آن دانش ‏آموز قدرت کشف حقایق و مجهولات را خواهد داشت.در اثر این پدیده، حس کنجکاوى در دانش‏ آموزان تقویت مى‏ شود و فقط به اخذ اطلاعات از معلم و تکرار آنها نخواهند پرداخت.

در پس آینه طوطى صفتم داشته‏ اند

آنچه استاد ازل از شیوه گفت بگو مى‏گویم

تغییر روش در امر تعلم، یعنى از شیوه انتقال دانش و معلومات توسط معلمان به مخاطبان به شیوه آموزش از طریق خودآموزى، همواره نتایج خوبى در پى داشته است.در کتاب دیویس نمودارى رسم شده است که میزان افزایش معلومات دانش ‏آموزان را نشان مى ‏دهد. این نمودار نشان مى‏دهد که امروزه رشد تحصیلى در هر هشت یا ده سال دو برابر مى‏ شود.بدیهى است به یک فرد به طور مستمر  نمی توان آموزش داد، بلکه دانش‏ آموزان باید روش آموختن را چنان یاد بگیرند که قادر به ادامه آموزش بدون حضور معلم باشند.آنان باید به گونه‏ اى تربیت شوند که انعطاف‏ پذیر باشند و با اعتماد به نفس بر مشکلات فائق آیند.در حال حاضر این مسئله خیلى مهم است، زیرا مشکل شغل‏ یابى یکى از مسائلى است که جامعه فناورى‏ زده ما با آن روبه ‏رو است.حدس زده مى‏شود که فارغ‏ التحصیلان امروزى در طول زندگیشان مجبور خواهند بود چندین بار شغل خود را تغییر دهند، بنابراین باید طورى تربیت شوند که به کار جدید در کوتاه‏ترین مدت مسلط شوند، البته نه تنها خود تغییرات، بلکه سرعت زیاد آن، یکى از شگفتى‏ هاى عصر ماست.با توجه به مطالب فوق کتابخانه‏ هاى مدارس از اهمیت خاصى برخوردارند و همان‏طور که در مقدمه مقاله آمده است، پایه و اساس آموزش در دوران کودکى و نوجوانى مى‏ شود و چنانچه دانش‏ آموزان شیوه‏ هاى بهره‏ گیرى از کتابخانه و طریقه صحیح مطالعه را فراگیرند، وقتى وارد مؤسسات آموزش عالى شوند، در استفاده از کتاب و کتابخانه با مشکلى روبه‏رو نخواهند شد.باید گفت که بعضى از دانشجویان ما حتى به هنگام فراغت از تحصیل و شیوه استفاده و بهره‏ گیرى صحیح از کتابخانه را نمى‏ داند.با تشکیل کتابخانه در مدارس، مخصوصا مدارس ابتدایى مى‏توان کودکان را به مراجعه و استفاده از کتاب و کتابخانه ترغیب کرد و آگاهى‏ هاى لازم را به آنها داد.در واقع با بهره‏ گیرى از مواد موجود در کتابخانه‏ ها، تقویت روحیه تفکر و پژوهش و همچنین شکوفایى شخصیت کودکان و نوجوانان از طریق کتابخانه، مى‏توان آمادگى لازم در مورد قبول مسئولیت‏هاى زندگى، اجتماعى و فردى را در آنها به وجود آورد.امید است با همت و کوشش مسئولان مدارس این معضل در آینده نزدیک حل شود.

منبع: پایگاه مجلات تخصصی نور(نور مگز)
طبقه بندی: کتابخانه آموزشگاهی،
برچسب ها: کتابخانه‏ هاى آموزشگاهى، مطالعه، پژوهش، آموزش،
[ پنجشنبه 24 فروردین 1391 ] [ 09:59 ق.ظ ] [ فاطمه حامدی فر ]
نظرات
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


در این وبلاگ سعی بر این داریم که به بیان مطالبی پیرامون کتابخانه ی آموزشگاهی و مسائل مربوط به آن همچین معرفی سایت ها و مطالب مفید برای دانش آموزان ومعلمین و ...بپردازیم .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ایران رمان